Ohlédnutí za Memoriálem prof. Jaroslava Svobody

Ohaři v lůnu Orlických hor bojovali o prvenství.

            Pes, je nejstarší domestikované zvíře, který se před mnoha tisíci lety dobrovolně připoutal k člověku. Od té doby se mezi oběma vytvořil sociologický vztah, kde se pes stává člověčím pomocníkem, ochráncem a v neposlední řadě i kamarádem. Chovatel se velmi rychle naučil využívat dobrých psích vlastností a začal křížením vytvářet nejrůznější plemena, která byla vhodná pro různé činnosti. Jedním ze zajímavých loveckých plemen jsou Ohaři. Pro své dobré povahové vlastnosti se stávají vynikajícími pomocníky nejen při myslivecké práci, ale i lovu pro zajištění potravy lidské rodiny v dávných dobách. Tím se stává věrným přítelem a potěšitelem pro člověka samotného. Své psí dovednosti dokáží předvést v náročných soutěžích v různých kategoriích a disciplínách.

Českomoravská kynologická unie, Českomoravská kynologická jednota a Klub chovatelů hrubosrstých a maďarských Ohařů, Z.S. uspořádaly pod záštitou města Lanškroun k 100. výročí vzniku ČMMJ a 30. výročí KCHHMO ve spolupráci s Okresním mysliveckým spolkem Ústí nad Orlicí vrcholovou mezinárodní dvoudenní všestrannou soutěž Ohařů s názvem XXVII. Memoriál prof. Jaroslava Svobody, který se uskutečnil ve dnech 8. – 10. 9. 2023 v honitbě Žichlínek u Lanškrouna a MS Lány Horní Heřmanice.

            V pátek 8. září se v odpoledních hodinách sjeli vůdci se svými čtyřnohými miláčky do sportovního areálu AZAS v Dolní Čermné, kde se všichni ubytovali.

Následně přihlášení soutěžící psi prošli veterinární prohlídkou a přejímkou. Celkem bylo přijato 19 psů, kteří splňovali všechny podmínky soutěže.  Dále následovaly nezbytné kontroly pojištění, zbrojních průkazů a loveckých lístků. Po vylosování startovního čísla se vůdci společně se svým svěřencem přemístili do připraveného přírodního foto ateliéru mezi dvěma břízkami k vytvoření společného snímku, jako součást diplomu. Po oficiálním přivítání účastníků se večer ubíral v nekonečných debatách v duchu přátelského setkání milovníků Ohařů.  

            Zahájení dvoudenní soutěže ohařů ve vyzdobeném mysliveckém centru Žichlínek připravili místní myslivci doslova romanticky. Před řady nastoupených účastníků přijel čtyřmi koňmi tažený historický kočár, ze kterého vystoupily nejvýznamnější osobnosti memoriálu, aby zahájily první soutěžní den za zvuků slavnostních fanfár Trubačů od Zemské brány.

             Po rozdělení do dvou pracovních skupin se soutěžící rozjeli do honiteb na jednotlivá pracoviště. Lesní práce připadly první skupině v 10km vzdálené honitbě Lány Horní Heřmanice. Polní a vodní práce pro druhou skupinu byly zajištěny u nedalekého vodního díla „Poldr“ Žichlínek.  V neděli po vystřídání skupin na pracovištích a splnění soutěžních úkolů se pokračovalo dále v práci a plnění povinných soutěžních disciplín.

            Po oba dny se les rázem proměnil ve velké umělecké divadlo, kde psi se svými vůdci předváděli vysokou hru svých dovedností a psího umu. Odměnou pánovo polaskání a potlesk divácké korony nabíjel psího olympionika k nevídaným výkonům. Vždyť plnění jednotlivých úkolů bylo pod přísným dohledem a zraky rozhodčích, kteří neodpustili ani tu nejmenší chybičku.

           Mezi vůdci bylo i několik žen, které přitahovaly především pozornost korony, nejen jako půvabné dámy, ale především pro jejich šikovnost a úspěšnost.

            Jedním z pracovních úkolů je lesní disciplína ohrádka s liškou. Vůdce ponechá psa na výchozím bodu a sám přenese neživou lišku do ohrádky, kam ji volně pohodí. Příkaz „Aport“ je pro psa jako výstřel ze startovací pistole. Ten tryskem vběhne do ohrádky, kde uchopí do své mordy lišku a přeskokem přes příkop ji podá do ruky svému vůdci. Zdánlivě lehká hra, ale přeskočit s těžkou liškou v zubech příkop a nepustit ji, to je ale už vysoké psí umění. Smůla provázela několik pejsků, kterým liška z mordy vyklouzla a spadla do příkopu. Po jejím vytažení si vůdci i rozhodčí zhluboka oddechli.

             Práce na poli a vodě v sobě ukrývaly tajemství, které dokázali odhalit svým čichem a dobrou orientací jen zkušení psí lovci.

            Vodní plocha, na které se zkoušela hluboká voda, byla prostorná a otevřená, s viditelným přístupem jak pro soutěžící, tak i pro koronu.  Ochota psa plavat v hluboké vodě ve směru určovaném vůdcem byla zvláště pro koronu zajímavou podívanou. Složitější již bylo vyhledat v hustém porostu rákosí urytou kachnu a přinést ji svému vůdci. To ale pejskové zvládli na výbornou.

            Vlečky spočívaly ve vyhledání opeřeného bažanta. Tak to už chce pořádný fištrón obou zapojených soutěžících.    

            V neděli ve večerních hodinách slavnostním vyhlášením výsledků a předáním cen

byl memoriál ukončen.

Výsledky MJS 8.-10. 9. 2023

Celkovým vítězem se stal pes NDO Adonis z Čertovského nebe, vůdce Miroslav Sadloň, který získal tituly CACIT, CACT a Vítěz memoriálu.

Na druhém místě se umístila fena ČF Ciara od Pálavských vršků, vůdce Tomáš Hubálek, s tituly res.CACIT a CACT a získala také ocenění za nejlepší práci na poli a na třetím místě dokončila soutěž fena NDO Cilka z Brumovic, vůdkyně Kristýna Novotná, s tituly res.CACT a Klubový vítěz.

Ocenění za nejlepší práci v lese získal pes NDO Aston z Komořiny, vůdce Jiří Oulehla, cenu za nejlepší práci na vodě získal pes MOK Cedric Barney Evastreko, vůdce Pavel Švarc.

Nejlepší práci na ohrádce předvedla fena MOK Barbouche Rebel of Rusty Suzie, vůdkyně Zuzana Matějková a ocenění za nejlepší barvu si vysloužila fena NDO Boa von Berschberg, vůdce Roman Trojka. 

            Připravit náročnou dvoudenní mezinárodní soutěž včetně ubytování soutěžících a jejich svěřenců vyžaduje celoroční práci, která spočívá v přípravě jednotlivých pracovišť v lese, na poli a vodě v souladu s mezinárodními předpisy pro konání mezinárodních psích soutěží.

            Organizační výbor ve složení: ředitel zkoušek Petr Kotěra, vrchní rozhodčí MVDr. Miroslav Kalich, správce zkoušek Pavel Chalupa, vedoucí lesních prací Jiří Klein, vedoucí polní práce Jindřich Ruml a Rostislav Kadlec, vedoucí vodní práce Pavel Studený. Spolupořadatelé členové pořádajících MS Žichlínek a Horní Heřmanice, veterinární dozor MVDr. Jiří Költö, Trubači od Zemské brány, administrátor Mgr. Iva Soukalová, ekonom Bc. Hana Svobodová.

            Velké poděkování od všech soutěžících patří celému organizačnímu štábu a především Pavlu Chalupoví, který měl lví podíl na přípravě soutěže a její bezchybný průběh.

            Připravit dvoudenní mezinárodní memoriál by nebylo možné bez podpory sponzorů. Organizační štáb memoriálu společně se soutěžícími děkuje za vstřícnost a podporu všem sponzorům, kteří finančně a materiálně přispěchali na pomoc. 

autor: Evžen Báchor